umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 75 (907) z dnia 17.09.2012

Terminy wypowiedzenia umowy dzierżawy

Należąca do firmy nieruchomość została kilka lat temu oddana w dzierżawę. W umowie nie określono terminu jej wypowiedzenia - gdy była zawierana, grunt miał przeznaczenie rolne, więc został wydzierżawiony rolnikowi. Obecnie zmieniło się jego przeznaczenie i mamy wobec tego terenu inne plany. Z jakim terminem wypowiedzenia możemy rozwiązać umowę z dzierżawcą?

W przypadku gdy dzierżawca korzysta z gruntu w sposób zgodny z umową i nie ma zaległości w zapłacie czynszu, brak jest podstaw do wypowiedzenia mu umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jeśli z umowy nie wynika inny termin, to dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Tak stanowi art. 704 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.).

W tym przypadku zastosowanie znajdzie roczny termin, bo grunt został oddany w dzierżawę na cele rolnicze. Co do zasady, rok dzierżawny liczy się od początku trwania umowy. Do umów dzierżawy gruntów rolnych często jednak wprowadza się postanowienia przewidujące, że rok dzierżawny zaczyna się po żniwach (np. 1 września). Należy więc sprawdzić treść umowy pod tym kątem. Powyższe uwagi mają zastosowanie do umów zawartych na czas nieoznaczony.

Trudniej będzie wypowiedzieć umowę, jeśli została zawarta na czas oznaczony. Zasadą jest, że takie umowy ulegają rozwiązaniu z chwilą upływu terminu, na jaki zostały zawarte. Można je jednostronnie wypowiedzieć wcześniej, jeśli druga strona nie wykonuje swoich obowiązków (np. nie płaci czynszu, używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem, zaniedbuje rzecz do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie).

Jeśli jednak dzierżawca nie daje powodów, by mu umowę zawartą na czas oznaczony wypowiedzieć z tych szczególnych przyczyn, to może być z tym problem. Wypowiedzenie umowy dzierżawy zawartej na czas oznaczony jest możliwe tylko wtedy, gdy w treści umowy przewidziano możliwość jej wypowiedzenia i równocześnie wskazano przypadki, kiedy może to nastąpić. Wynika to z art. 673 § 3 K.c. Zgodnie z nim, jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do umowy dzierżawy na podstawie art. 694 K.c. W umowie można zamieścić katalog przypadków pozwalających na jej wcześniejsze wypowiedzenie. Dopuszczalne jest też posłużenie się sformułowaniem "ważnych przyczyn". Postanowienie umowy najmu zawartej na czas określony przewidujące możliwość wypowiedzenia tej umowy z "ważnych przyczyn" mieści się w hipotezie art. 673 § 3 K.c. - uznał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. akt III CZP 92/06. Dopuszczalne jest również wskazanie krótszego terminu wypowiedzenia niż wynikający z art. 704 K.c.

Jeśli w umowie na czas oznaczony nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia przed upływem terminu, pozostaje rozwiązać umowę na zasadzie porozumienia stron.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.