Gazeta Podatkowa nr 101 (1663) z dnia 19.12.2019
Zamknięcie firmy a umowa dzierżawy
W najbliższych miesiącach zmuszeni będziemy zamknąć działalność. Mamy zawartą umowę dzierżawy maszyn i urządzeń. Co się stanie z dzierżawą i umowami z kontrahentami?
Z reguły umowy z kontrahentami zawierają odpowiednie regulacje dotyczące okresu ich wypowiedzenia. Nawet jeżeli przepisy nie nakazują wypowiedzenia umowy w formie pisemnej, to warto, w celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, zrobić to w tej formie. Zgodnie z art. 77 § 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145), jeżeli umowa została zawarta na piśmie albo innej formie szczególnej, to odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone również na piśmie.
W przypadku dzierżawy, jeżeli umowę zawarto na czas nieoznaczony, to dzierżawca może wypowiedzieć dzierżawę z zachowaniem terminów umownych, a w przypadku ich braku - z zachowaniem terminów ustawowych. Natomiast w sytuacji, gdy czas trwania dzierżawy jest oznaczony, dzierżawca może wypowiedzieć dzierżawę w wypadkach określonych w umowie dzierżawy. Po jej zakończeniu dzierżawca zobowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, z tym że nie ponosi on odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|