umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 16 (520) z dnia 20.08.2020

Rekompensata za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu

Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest natomiast właścicielem lokalu użytkowego, który wynajął podmiotowi prowadzącemu taką działalność. Od przychodów z prywatnego najmu płacił ryczałt ewidencjonowany. Najemca wypowiedział umowę najmu przed upływem terminu, na jaki została zawarta. Strony porozumiały się w sprawie rekompensaty za zerwanie umowy. Czy od kwoty rekompensaty również należy zapłacić ryczałt zgodnie ze stawką za najem?

W ocenie organów podatkowych, rekompensata za przedterminowe rozwiązanie umowy nie jest przychodem z najmu, lecz przychodem z innych źródeł, który należy opodatkować według skali podatkowej.

W sytuacji gdy przedmiotem najmu są składniki majątku należące do prywatnego majątku osoby fizycznej, a umowy najmu są zawierane poza działalnością gospodarczą, możliwe jest opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Aktualnie ryczałt wynosi 8,5% przychodów z najmu do kwoty 100.000 zł, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 12,5% przychodów z najmu. Tak wynika z art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1aart. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.).

Treść stosunku najmu określa art. 659 Kodeksu cywilnego. Z jego regulacji wynika, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa ta może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Zgodnie z zasadą swobody kontraktowania, dopuszcza się możliwość zawarcia przez strony umowy najmu porozumienia w kwestii obowiązku zapłaty określonej kwoty tytułem rekompensaty za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu.

WSA w Białymstoku w wyroku z 18 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 185/13 oraz NSA w wyroku z 14 stycznia 2020 r., sygn. akt II FSK 674/18, wyraziły pogląd, że przychodem z najmu, oprócz wynagrodzenia wynajmującego wynikającego bezpośrednio z tej umowy (czynsz), jest wszystko to, co uzyskuje najemca na jej podstawie. Tym samym świadczenie uzyskane na mocy porozumienia z uwagi na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas oznaczony stanowi przychód z tytułu umowy najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof.

W ocenie organów podatkowych dla wynajmującego otrzymana rekompensata nie stanowi przychodu z najmu, a w rezultacie nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lutego 2020 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.709.2019.1.MM). Ich zdaniem rekompensata za utratę zysków z najmu w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy stanowi u wynajmującego przychód z tzw. innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1art. 10 ust. 1 pkt 9 updof. Tym samym, należy ją opodatkować według skali podatkowej.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.