Gazeta Podatkowa nr 74 (2053) z dnia 14.09.2023
Małżonek najemcy lokalu mieszkalnego jest jego współnajemcą
Niedawno otrzymaliśmy od gminy adresowane do mojego męża pismo zawierające oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu komunalnego z tego powodu, że mąż odziedziczył po rodzicach inne mieszkanie. Lokal, którego dotyczy wypowiedzenie, zamieszkujemy od kilkudziesięciu lat, dostaliśmy je w najem krótko po ślubie. Nie chcemy go opuszczać. Podpowiedziano nam, że w takiej sytuacji gmina powinna wypowiedzieć umowę nie tylko mężowi, ale także mi jako jego małżonce, gdyż jestem współnajemcą lokalu. Czy tak jest w istocie?
TAK, jeśli wspomniany lokal miał w chwili zawarcia umowy najmu służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny, a nawiązanie stosunku najmu nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Określa tak art. 6801 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610). Przepis ten obowiązuje od lipca 2001 r., jednak odnosi się on także do stosunków najmu nawiązanych przez małżonków przed jego wejściem w życie. Nie może przy tym stanowić podstawy do kwestionowania istnienia stosunku najmu z udziałem osób, które nawiązały go na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów odmiennie kształtujących przesłanki powstania tego stosunku (np. art. 7 ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych - Dz. U. z 1998 r. nr 120, poz. 787 ze zm.).
Jak wynika z art. 6801 K.c., jeżeli do nawiązania najmu lokalu mieszkalnego doszło w czasie trwania małżeństwa, to oboje małżonkowie są najemcami lokalu, który ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny. Najem tego lokalu jest wówczas objęty wspólnością małżonków. Nie ma przy tym znaczenia sposób ukształtowania stosunków majątkowych między nimi. Jedynie w przypadku ustania wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa, na żądanie jednego z małżonków z ważnych powodów, sąd może znieść wspólność najmu lokalu. Oznacza to, że powołany przepis powoduje nawiązanie z mocy prawa stosunku najmu z udziałem małżonka, który nie uczestniczył w zawieraniu umowy najmu lokalu mieszkalnego przeznaczonego na zaspokajanie potrzeb rodziny założonej przez małżonków (por. wyrok SN z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. akt V CSKP 6/21).
W związku z tym, w opisanej sytuacji oświadczenie o rozwiązaniu umowy najmu powinno być doręczone obojgu małżonkom. Jeżeli bowiem właściciel chciał wypowiedzieć najem w stosunku do obojga małżonków, to dla skuteczności wypowiedzenia powinien był złożyć swoje oświadczenie woli zarówno jednemu, jak i drugiemu małżonkowi, a w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie praw lokatorów... (Dz. U. z 2023 r. poz. 725), wcześniej jeszcze uprzedzić oboje małżonków o zamiarze wypowiedzenia i wyznaczyć im dodatkowy termin. Nie można w tym wypadku przyjąć domniemanego reprezentowania jednego małżonka przez drugiego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|