umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 42 (1187) z dnia 25.05.2015

Odsetki przy umowie pożyczki

W umowie pożyczki zostały wpisane odsetki od pożyczki, które są wyższe od odsetek ustawowych. Pożyczkobiorca nie zwrócił w terminie pożyczki i odsetek. Jakie odsetki można mu naliczać za okres opóźnienia w zwrocie pożyczki? Czy będą to odsetki wynikające z umowy, czy może odsetki ustawowe? Czy od niespłaconych w terminie odsetek możemy naliczać pożyczkobiorcy odsetki za opóźnienie?

Wysokość odsetek kapitałowych, czyli odsetek za "korzystanie z pieniędzy" w okresie, na jaki została udzielona pożyczka, strony powinny ustalić w umowie. Jeśli tego nie zrobiono, nie ma podstaw do naliczania odsetek za okres do umówionego dnia zwrotu pożyczki. Należy pamiętać, aby wysokość odsetek nie przekraczała odsetek maksymalnych. Maksymalne oprocentowanie nie może przekroczyć w stosunku rocznym czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. W razie zastrzeżenia wyższych odsetek należą się odsetki maksymalne.

Jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie, pożyczkobiorca popada w opóźnienie. Można mu zatem naliczać odsetki za opóźnienie w zapłacie. Te odsetki nalicza się za okres opóźnienia, czyli poczynając od dnia następnego po umówionym dniu zwrotu pożyczki. Za okres opóźnienia można, co do zasady, naliczać odsetki ustawowe. Jeśli jednak oprocentowanie pożyczki jest wyższe niż odsetki ustawowe, to za opóźnienie w zwrocie takiej pożyczki można naliczać odsetki według tego wyższego oprocentowania. Wynika to z art. 481 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Jeżeli pożyczkobiorca nie spłacił w terminie ani kwoty pożyczki, ani odsetek kapitałowych naliczonych mu za "korzystanie z pieniędzy", od takich odsetek nie można naliczać mu odsetek za opóźnienie w zapłacie. Zabrania tego art. 482 K.c. Nie pomoże zapisanie w umowie, że od zaległych odsetek można naliczać dalsze odsetki za opóźnienie. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 października 2001 r., sygn. akt III CKN 188/99, stwierdził, że jeżeli w treści umowy pożyczki pieniężnej zamieszczono postanowienie naruszające przewidziany w art. 482 § 1 K.c. zakaz, poprzez zastrzeżenie na rzecz pożyczkodawcy możliwości żądania odsetek za opóźnienie od zaległych odsetek zwykłych, to taki zapis będzie nieważny. Nie powoduje to jednak z reguły nieważności samej umowy pożyczki.

W umowie pożyczki warto ustalić, w którym momencie powinny zostać zapłacone odsetki. Jeśli tego nie zrobiono, to obowiązuje zasada, że odsetki są płatne co roku z dołu (a więc po upływie roku), a jeżeli termin zwrotu pożyczki jest krótszy niż rok - jednocześnie ze zwrotem kwoty pożyczki (art. 360 K.c.).

Warto też pamiętać, że umowa pożyczki bez określenia terminu zwrotu pożyczki jest ważna. Taką umowę uznaje się za zawartą na czas nieoznaczony. Pożyczkodawca może wtedy zażądać zwrotu pożyczki, wypowiadając umowę. Pożyczkobiorca powinien zwrócić pożyczkę w terminie sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy. Wynika to z art. 723 K.c.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.