Gazeta Podatkowa nr 63 (1834) z dnia 9.08.2021
Pożyczki rodzinne podlegają opodatkowaniu
Z przyczyn rodzinnych czeka mnie zmiana samochodu na większy. Mama oraz brat postanowili mi pomóc i udzielić prywatnych pożyczek. Czy z uwagi na to, że pożyczkodawcy to osoby dla mnie najbliższe, będę bezwarunkowo, niezależnie od kwoty pożyczki, zwolniony z podatku?
NIE. Również prywatne pożyczki rodzinne podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Nie oznacza to jednak, że najbliższa rodzina nie może skorzystać z pewnych preferencji, tj. zwolnień podatkowych, przy czym jedno z nich nie wymaga dopełniania przez pożyczkobiorcę formalności, przy drugim takie formalności są wymagane, niemniej jest to zwolnienie nieograniczone kwotowo.
Odnośnie pierwszego zwolnienia, bezwarunkowego, przewiduje się, że zwolnienie podatkowe przysługuje w zakresie pożyczki udzielonej na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Tak określa art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). Do wspomnianej I grupy podatkowej należą: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie. Kwota pożyczki, która jest zwolniona w tym trybie nie może przekraczać 9.637 zł, przy czym limit ten dotyczy nie tylko tej jednej pożyczki, ale także odnosi się do pożyczek od tej samej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat (w uproszczeniu).
Zdarza się, że pożyczki udzielane są na większe kwoty. W takiej sytuacji niektóre osoby bliskie mogą skorzystać ze zwolnienia i nie płacić podatku w ogóle, niezależnie od wysokości pożyczki. Niemniej osoby uprawnione do tego zwolnienia to nie osoby z I grupy podatkowej, ale z tzw. zerowej grupy podatkowej. Zwolnione są pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami należącymi do zerowej grupy podatkowej, tj. na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy, w wysokości przekraczającej kwotę 9.637 zł, pod warunkiem:
1) złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności (z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego - wówczas deklaracji podatnik nie składa) oraz
2) udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, lub przekazem pocztowym.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|