Gazeta Podatkowa nr 86 (2065) z dnia 26.10.2023
Pożyczka od osoby prywatnej obciążona PCC
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zawarła umowę pożyczki z jednoosobowym przedsiębiorcą. Na jej podstawie pożyczyła przedsiębiorcy kwotę 100.000 zł z przeznaczeniem na bieżącą działalność firmy. Pożyczkobiorca jest zobowiązany do jej zwrotu po upływie roku, licząc od daty jej udzielenia wraz z umownymi odsetkami w wysokości 10% w skali roku. Czy w związku z zawartą umową powstał obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych?
Umowa pożyczki generalnie podlega opodatkowaniu PCC. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Obowiązek podatkowy co do zasady powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę. Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy - kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych. Stawka podatku wynosi 0,5%.
Niezależnie od powyższego podkreślić należy, że na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT, bądź jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności (z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach oraz umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).
W przypadku umów pożyczki o wspomnianym wyłączeniu nie decyduje sama okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT. Podstawę do wyłączenia może stanowić jednak fakt, że została ona opodatkowana podatkiem VAT, bądź jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona z podatku VAT.
Jeżeli zatem w opisanym przez Czytelnika przypadku nie zostały spełnione wskazane przesłanki do wyłączenia obowiązku podatkowego w PCC, pożyczkobiorca powinien, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|