Gazeta Podatkowa nr 58 (2141) z dnia 18.07.2024
Odstąpienie od umowy pożyczki zawartej przez konsumenta
Zaciągnąłem w firmie pożyczkowej pożyczkę w kwocie blisko 10 tys. zł. Pożyczka nie była związana z działalnością gospodarczą. W międzyczasie pozyskałem potrzebne mi środki od znajomych i członków rodziny. Chciałbym teraz anulować umowę pożyczki, tak aby nie ponosić związanych z nią kosztów (m.in. chodzi o odsetki). Czy mogę to zrobić? Jeśli tak, to jakich formalności powinienem dopełnić?
Z pytania wynika, że Czytelnik podpisał umowę dotyczącą kredytu konsumenckiego. Konsumentowi przysługuje względem pożyczkodawcy kilka szczególnych uprawnień. Przede wszystkim konsument ma prawo, bez podania przyczyny, do odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Tak przewiduje art. 53 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2023 r. poz. 1028 ze zm.). W sytuacji gdy umowa o kredyt konsumencki nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów określonych w art. 30 ustawy (np. informacji o terminie, sposobie i skutkach odstąpienia przez konsumenta od umowy), konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 14 dni od dnia dostarczenia mu wszystkich elementów, o których mowa powyżej. Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy pod jeden ze wskazanych przez kredytodawcę lub pośrednika kredytowego adresów. Co ważne, dla zachowania terminu wystarczające jest wysłanie oświadczenia przed jego upływem. Konsument nie ponosi kosztów związanych z odstąpieniem od umowy o kredyt konsumencki, z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu. Ma obowiązek zwrócić niezwłocznie kredytodawcy kwotę udostępnionego kredytu wraz z odsetkami, o których mowa powyżej, nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Zdarza się, że termin do odstąpienia od umowy już minął, ale konsument nie chce ponosić dalszych kosztów związanych z obowiązywaniem wspomnianej umowy. W takim przypadku może wcześniej spłacić kredyt. Zgodnie z przepisami konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. Kredytodawca nie może uzależnić wcześniejszej spłaty kredytu od jego poinformowania przez konsumenta (art. 48 ustawy). W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy (nawet wtedy gdy konsument poniósł je przed tą spłatą).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|