Gazeta Podatkowa nr 31 (1802) z dnia 19.04.2021
Dopuszczalność wypowiedzenia terminowej umowy pożyczki
Podpisałem ze znajomym pół roku temu umowę prywatnej pożyczki. Pieniądze wraz z odsetkami zgodnie z umową mam oddać do końca tego roku. Niedawno znajomy poprosił mnie o szybszą spłatę. Zasugerował, że jeśli tego nie zrobię, wypowie mi umowę. Czy ma do tego prawo?
NIE. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy (albo rzeczy oznaczonych co do gatunku), a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (takich rzeczy). Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Tak stanowi art. 723 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Z pytania wynika jednak, że Czytelnik podpisał umowę na czas określony (ze wskazanym w umowie terminem zwrotu pożyczki na koniec roku), co oznacza że pożyczkodawca nie może domagać się wcześniejszego zwrotu pieniędzy.
Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1 tys. zł, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Warto zauważyć, że pożyczkodawca może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o złym stanie majątkowym drugiej strony lub z łatwością mógł się o tym dowiedzieć. Z pytania nie wynika, aby Czytelnik znalazł się w jakiejś trudnej sytuacji grożącej jego niewypłacalnością, dlatego żądanie wcześniejszej spłaty jest niedopuszczalne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|