Gazeta Podatkowa nr 37 (1703) z dnia 7.05.2020
Umowa pożyczki nie zawsze może zostać wypowiedziana
Kilka miesięcy temu pożyczyłem znajomemu pieniądze. Podpisaliśmy stosowną umowę pożyczki, niezwiązaną z działalnością gospodarczą. Zgodnie z umową płatność ostatniej raty miała nastąpić w terminie 18 miesięcy od zawarcia umowy. Znajomy spłaca pożyczkę terminowo, jednak z uwagi na pogorszenie się mojej sytuacji finansowej potrzebuję pieniędzy już teraz. Czy mogę wypowiedzieć tę umowę i zażądać spłaty całości już teraz?
NIE. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy (albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku), a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości). Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Reguła ta wynika z art. 723 Kodeksu cywilnego. Z pytania wynika, że Czytelnik podpisał umowę na czas określony, zatem tym samym zasadniczo nie może domagać się wcześniejszego czy tym bardziej natychmiastowego zwrotu pieniędzy. Pożyczkobiorca ma prawo wymagać, by przekazane mu środki pozostały do jego dyspozycji zgodnie z treścią zawartego porozumienia.
Co prawda przewiduje się, że dający pożyczkę może odstąpić od umowy i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony, jednak jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania jeszcze przed faktycznym udzieleniem pożyczki (czyli między zawarciem a wykonaniem umowy). Niemniej jednak nawet wtedy uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeśli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
Jedna z ogólnych regulacji dotycząca wykonywania zobowiązań stanowi, że jeżeli dłużnik stał się niewypłacalny albo wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność, zabezpieczenie wierzytelności uległo znacznemu zmniejszeniu, wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin. Taki wyjątek w przypadku znajomego Czytelnika jednak nie zachodzi, gdyż spłaca on pożyczkę terminowo i nie ma żadnych informacji o jego złej sytuacji finansowej.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|