Gazeta Podatkowa nr 52 (1509) z dnia 28.06.2018
Montaż i demontaż hal namiotowych jako dzieło
W ramach prowadzonej działalności w zakresie organizacji imprez zatrudniam osoby na etacie i na zleceniu. Dodatkowo w sezonie w ramach umowy o dzieło zatrudniam osoby do kompleksowego montażu i demontażu hal namiotowych, często także z ich wyposażeniem. Nie kontroluję ich pracy, a wynagrodzenie jest ustalone od wykonanej pracy. Czy w takiej sytuacji będzie właściwa umowa o dzieło?
Różnica pomiędzy uregulowanymi w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025) umowami o dzieło i zlecenia jest czasem trudna do uchwycenia. Czytelnik powinien mieć jednak świadomość, że w przypadku kontroli ze strony ZUS, inspektorzy mogą zakwestionować poprawność zawartej umowy o dzieło, kwalifikując stosunek prawny jako zlecenie. Takie działanie skutkować będzie m.in. obowiązkiem uiszczenia zaległych składek wraz z odsetkami, a ewentualne kwestionowanie takiego rozstrzygnięcia możliwe jest jedynie przed sądem.
Umowa o dzieło uregulowana w art. 627 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025) jest umową rezultatu. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Rezultat umowy zawartej przez Czytelnika z monterami jest określony i ma materialny charakter, nie wydaje się zatem, aby zakwalifikowanie tego rodzaju umowy jako dzieło było wadliwe. Efektem pracy jest konkretny rezultat, a przedmiotem umowy nie są określone czynności zmierzające do postawienia hali, lecz jej rezultat w postaci montażu lub demontażu hali. Pomimo tego, że praca wykonywana na podstawie umowy ma charakter cykliczny i powtarzalny, które to cechy typowe dla umowy zlecenia, końcowy efekt umowy można poddać sprawdzeniu pod kątem istnienia wad fizycznych (tzw. test rękojmi). Zatem wydaje się, że zarówno konstrukcja umowy, jak i sposób rozliczenia od postawionej lub zdemontowanej hali wskazują na to, że umowa jest umową rezultatu. W razie zakwestionowania umowy przez ZUS, stanowisko takie powinno być możliwe do wykazania przed sądem.
Jak wskazuje się w orzecznictwie, o tym, jaki stosunek w rzeczywistości łączy strony, rozstrzygają warunki, w jakich praca jest wykonywana, a nie sama nazwa umowy czy nawet zamiar stron w tym zakresie. Jeżeli zatem Czytelnik oprócz zatrudnionych na stałe pracowników i zleceniobiorców, dodatkowo sezonowo powierza montaż i demontaż hal innym osobom, należy przyjąć, że umowa ta jako umowa rezultatu ma cechy dzieła.
"Sama zgoda stron na zawarcie umowy o dzieło i sformułowanie jej w sposób zgodny z przepisami nie przesądza o tym, że właśnie taki stosunek strony łączy". Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt III AUa 170/16 |
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|