Gazeta Podatkowa nr 101 (1976) z dnia 19.12.2022
Jakość materiałów a odpowiedzialność za wady dzieła
Podpisałem z firmą umowę o dzieło, której przedmiotem było wykonanie ocieplenia i zabudowy poddasza z płyty GK. Prace zostały wykonane przy użyciu materiałów zakupionych przez wykonawcę, poza folią paroizolacyjną, którą dostarczyłem we własnym zakresie. Po niecałym roku od wykonania prac na poddaszu zaczął pojawiać się grzyb. Jak się okazało przyczyną tego zjawiska jest zastosowanie niewłaściwej folii. Czy wykonawca odpowiada w tej sytuacji za szkodę?
Zależy to od uwzględnienia wszelkich okoliczności sprawy. W praktyce dzieło (np. ułożenie płytek w łazience) bywa wykonywane w całości z materiałów zakupionych przez przyjmującego zamówienie, w całości z materiałów dostarczonych przez zamawiającego, a czasem z materiałów dostarczonych przez każdą ze stron umowy.
Przepis przewiduje, że jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić niezużytą część. Tak wynika z art. 633 Kodeksu cywilnego. W dalszej części przewiduje się, że jeżeli materiał dostarczony przez zamawiającego nie nadaje się do prawidłowego wykonania dzieła albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu, przyjmujący zamówienie powinien niezwłocznie zawiadomić o tym zamawiającego (art. 634 K.c.). Wymaga się zatem, aby to przyjmujący zamówienie jako profesjonalista dokładnie sprawdził, czy materiały dostarczone przez zamawiającego nadają się do wykonania dzieła zgodnie ze sztuką budowlaną. Nie może on podejść do sprawy w sposób bierny, tj. automatycznie, bezkrytycznie użyć tych materiałów bez ich sprawdzenia. Z drugiej strony w doktrynie wskazuje się, że zarzut niewykonania lub nienależytego wykonania przewidzianego w powołanym przepisie obowiązku powiadomienia zamawiającego o okolicznościach, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu dzieła, można postawić wykonującemu dzieło tylko wtedy, gdy w konkretnych okolicznościach faktycznych mógł, jako fachowiec, przy dołożeniu należytej staranności, ustalić, że te właśnie okoliczności mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu dzieła (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. akt V CSK 535/15). Jest to o tyle istotne, że odpowiedzialność przyjmującego zamówienie za wady dzieła jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży.
Jeśli wykonawca zawiadomi zamawiającego o tym, że zaszły takie okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu dzieła, to przystąpienie do prac zależy od poczynionych uzgodnień i wówczas jest on zwolniony od odpowiedzialności za ewentualną szkodę.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|