Gazeta Podatkowa nr 56 (1827) z dnia 15.07.2021
Umowa o dzieło a umowa o roboty budowlane
Planuję przeprowadzić remont domu, który otrzymałem w spadku po ojcu. Budynek nie był remontowany blisko 20 lat. Chcę w pełni zabezpieczyć swoje prawa, dlatego myślę o podpisaniu umowy z firmą, która wykona prace. Jaką umowę powinniśmy zawrzeć - umowę o dzieło czy umowę o roboty budowlane?
Wątpliwości Czytelnika są uzasadnione - obie umowy są do siebie podobne. Co więcej, część przepisów regulujących umowę o dzieło stosuje się odpowiednio do umowy o roboty budowlane. Niemniej różnice między tymi porozumieniami są bardzo istotne.
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Stanowi o tym art. 627 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Z kolei przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia (art. 647 K.c.).
W praktyce przyjmuje się, że podstawowym kryterium rozróżnienia obu rodzajów umów jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań Prawa budowlanego. Pojęcie robót budowlanych obejmuje nie tylko budowę, ale także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Remont polega na odtworzeniu stanu pierwotnego istniejącego budynku, a niestanowiącego bieżącej konserwacji. Wynika z tego zatem, że umowa o roboty budowlane dotyczy większych przedsięwzięć o zindywidualizowanych właściwościach fizycznych i użytkowych, którym, co do zasady, towarzyszy projektowanie, a dokumentację projektową powinien zasadniczo dostarczyć inwestor. Natomiast gdy remont polega np. na wymianie płytek w łazience, pomalowaniu ścian, uznać należy, że prace najczęściej będą wykonywane na podstawie umowy o dzieło. Z kolei remont polegający na ociepleniu budynku to prace wykonywane na podstawie umowy o roboty budowlane.
Warto zwrócić uwagę na kwestię przedawnienia roszczeń z omawianych umów. W przypadku umowy o dzieło przepis szczególny ustanawia tylko 2-letni termin przedawnienia roszczeń, licząc od oddania dzieła. Przy umowie o roboty budowlane brak jest podobnej regulacji.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa najmu i umowa dzierżawy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|