umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (514) z dnia 10.08.2020

Prowadzenie dokumentacji osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Jaką dokumentację należy gromadzić dla osób wykonujących umowę zlecenia albo umowę o dzieło?

Zarówno umowa zlecenia, jak i umowa o dzieło są stosunkami cywilnoprawnymi, dla których nie ma zastosowania Kodeks pracy, a zatem nie stosuje się do nich regulacji dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych. W konsekwencji w dużej mierze to od zleceniodawcy/zamawiającego będzie zależało jakie dokumenty gromadzi.

W przypadkach, o których mowa w pytaniu, zastosowanie będą miały zasady związane ze swobodą zawierania umów. W związku z tym zakres gromadzonej dokumentacji będzie wynikał przede wszystkim ze sporządzonej przez strony umowy. To w niej będą znajdowały się wszelkie ustalenia, w tym co do sposobu dokonania rozliczeń i to ona będzie w omawianym zakresie wskazówką. Przykładowo, jeżeli strony umówią się, że podstawą do wypłaty wynagrodzenia za wykonanie zlecenia będzie jakiś efekt końcowy, to nie będzie miało znaczenia, ile zleceniobiorca poświęci na to czasu. Zatem z tego punktu widzenia ewidencja pracy nie jest konieczna. Należy jednak pamiętać, że w przypadku umów, o których mowa w art. 734750 K.c., wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia - z nielicznymi tylko wyjątkami - powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej. Dlatego strony tych umów określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8a ust. 1 i art. 8b ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę - Dz. U. z 2018 r. poz. 2177).

Wśród zgromadzonych dokumentów może się znaleźć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania konkretnej pracy. Co prawda przepisy nie narzucają wymogu kierowania na badania profilaktyczne osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy, niemniej w przypadkach, gdy jest to podyktowane rodzajem pracy oraz szczególnie doniosłymi zagrożeniami występującymi w środowisku pracy, kierowanie na nie zleceniobiorców jest działaniem jak najbardziej wskazanym. Trudno bowiem mówić o zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy osobie zatrudnionej w ramach umowy cywilnoprawnej przy pracy charakteryzującej się dużymi zagrożeniami wypadkowymi nie mając pewności czy jej stan zdrowia pozwala na bezpieczne jej wykonywanie. Jeżeli zatrudniający zdecyduje się skierować osobę zatrudnioną na podstawie innej niż stosunek pracy na badania, albo wykonanie stosownych badań wskaże jako warunek podjęcia współpracy, to zasadnym będzie posiadanie dokumentu to potwierdzającego.

Podobnie zleceniodawca/zamawiający może uznać za konieczne przeszkolenie zatrudnionego na umowie cywilnoprawnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli podejmie się tego zadania, to stosowne jest, aby w celach dowodowych przechowywał zaświadczenie potwierdzające odbycie przez usługobiorcę (zleceniobiorcę) takiego szkolenia.

Poza powyższymi warto również wspomnieć o dokumentach związanych z wypłatą wynagrodzenia, czyli wszelkiego rodzaju poświadczenia czy pokwitowania oraz dokumenty związane z wywiązywaniem się przez zleceniodawcę/zamawiającego z obowiązków spoczywających na nim jako płatniku składek ZUS oraz podatków.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.