Gazeta Podatkowa nr 62 (2041) z dnia 3.08.2023
Umowa o dzieło a umowa o roboty budowlane
Zamierzam wykonać kilka prac remontowych w moim domu. Wykonanie najtrudniejszych prac chcę zlecić firmie budowlanej. Celem zabezpieczenia własnych interesów zawrzemy na piśmie umowę. Czy powinna to być umowa o dzieło, czy umowa o roboty budowlane?
Umowa o dzieło i umowa o roboty budowlane są do siebie podobne i wiele regulacji dotyczących umowy o dzieło stosuje się odpowiednio do umowy o roboty budowlane. W myśl przepisów, przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Z kolei przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Stanowi o tym art. 647 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).
W doktrynie podkreśla się, że nie ma przeszkód, aby przedmiotem umowy o roboty budowlane było wykonanie nie całego obiektu, lecz jego części. Zasadniczym kryterium kwalifikowania umowy jako umowy o roboty budowlane jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań Prawa budowlanego - zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Przedmiotem takiej umowy nie musi być wykonanie całego obiektu, lecz może to być część prac, których rezultatem nie jest wykonanie całego obiektu ani nawet jego dającej się wyodrębnić części, a które jednak składają się na wykonanie obiektu, stanowiąc część składową finalnego rezultatu i to część niezbędną dla uzyskania takiego rezultatu (por. wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 25 sierpnia 2021 r., sygn. akt I AGa 152/21).
Zatem w umowie o dzieło strony muszą oznaczyć "dzieło", a w umowie o roboty budowlane określić "obiekt", który ma zostać przez wykonawcę oddany. Różnica polega na tym, że "obiekt" ma być wykonany zgodnie z projektem, który stanowi część składową umowy. Umowa o roboty budowlane jest podtypem umowy o dzieło, a kryterium odróżniającym jest wielkość i złożoność danej inwestycji - umowa o roboty budowlane dotyczy większych przedsięwzięć o zindywidualizowanych właściwościach fizycznych i użytkowych.
Warto podkreślić, że umowa o roboty budowlane powinna być stwierdzona pismem oraz że wymagana przez właściwe przepisy dokumentacja stanowi część składową umowy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|