umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1058) z dnia 27.02.2014

Pożyczka dla spółki z o.o. od udziałowca bez PCC

Spółka z o.o. nie dysponowała wolnymi środkami potrzebnymi na uregulowanie długu wobec kontrahenta. Niezbędną kwotę wpłacił na rachunek spółki jej udziałowiec. Czy jeżeli tę wpłatę potraktujemy jako pożyczkę, to podlega ona PCC?

Gdy pożyczkodawcą dla spółki z o.o. jest jej udziałowiec, to czynność ta nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka udzielona spółce kapitałowej przez wspólnika na gruncie PCC nie jest traktowana jako zmiana umowy spółki, tak jak to ma miejsce w przypadku spółek osobowych. Należy rozpatrywać ją według przepisów odnoszących się do umowy pożyczki. Podlega ona opodatkowaniu PCC, o ile spełnia kryteria określone w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Czynność pożyczki może być wyłączona spod opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy. Jeżeli wyłączenie to nie znajdzie zastosowania, wówczas pożyczka od udziałowca dla spółki z o.o. skorzysta ze zwolnienia od PCC (art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC).

Niezależnie od tego, czy pożyczka podlega wyłączeniu spod opodatkowania, czy zwolnieniu, nie ma potrzeby składania zerowej deklaracji PCC-3. Powinność złożenia tej deklaracji ciąży tylko na tych podatnikach, którzy są jednocześnie zobowiązani do zapłaty podatku bądź korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC.

Zaciągnięcie pożyczki przez spółkę może wiązać się z koniecznością aprobaty wspólników wyrażonej w uchwale. W myśl art. 230 K.s.h. m.in. zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Przy czym brak uchwały nie powoduje nieważności umowy pożyczki. Wspólnik, który udziela pożyczki spółce z o.o. w trudnej sytuacji finansowej, powinien pamiętać także o tym, że może mieć problemy z uzyskaniem jej zwrotu (por. art. 14 § 3 K.s.h.).

Gdyby udziałowiec był jednocześnie członkiem zarządu, wówczas umowa pożyczki wymagałaby bezwzględnie zgody zgromadzenia wspólników (art. 15 § 1 K.s.h.). Do udzielenia zezwolenia zastosowanie miałby art. 17 K.s.h. Zgoda może być wyrażona przed zawarciem umowy, jak i po tym fakcie w terminie dwóch miesięcy. Konsekwencją braku uchwały wspólników jest nieważność umowy. Co więcej, umowa z członkiem zarządu wymaga także zachowania szczególnych zasad reprezentacji spółki (art. 210 § 1 K.s.h.).

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.