umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 92 (1342) z dnia 17.11.2016

Szansa na odzyskanie pożyczki na podstawie dowodu przelewu

Znajomy przedsiębiorca pożyczył ode mnie 10.000 zł na okres maksymalnie trzech miesięcy, w związku z problemami z płynnością finansową. Pomimo upływu obecnie terminu zwrotu pożyczki pieniędzy nie oddał i unika kontaktu ze mną. Posiadam jedynie dowód przelewu tej kwoty na jego konto i świadka, który był przy rozmowie o pożyczce. Czy mogę żądać zwrotu pożyczki przed sądem, jeśli nie mamy umowy?

W przypadku gdy Czytelnik ma problemy w nawiązaniu kontaktu z pożyczkobiorcą, zasadne jest zwrócenie się do niego z pismem, przy czym w zależności od relacji stron może być to jedynie przypomnienie o terminie zwrotu pożyczki bądź wezwanie do zwrotu pożyczki. W piśmie warto także wskazać pożyczkobiorcy na możliwość podjęcia rozmów na temat zasad spłaty zobowiązania z tytułu umowy pożyczki. Takie działanie nie tylko zmobilizuje pożyczkobiorcę do zapłaty bądź kontaktu z Czytelnikiem, ale będzie także wyczerpywać obowiązek podjęcia działań w celu polubownego rozwiązania sporu przed wystąpieniem z pozwem do sądu. Zgodnie bowiem z art. 187 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822) pozew powinien zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku, gdy takich prób nie było, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

Brak zawarcia pisemnej umowy pożyczki komplikuje dochodzenie w ewentualnym postępowaniu sądowym jej zwrotu, ale nie oznacza, że jest on niemożliwy. Powoduje to fakt, iż z treści art. 720 § 2 K.c. w wersji obowiązującej na moment zawarcia pożyczki, tj. przed 8.09.2016 r. wynikało, że umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem (w obecnym brzmieniu tego przepisu umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej).

Brak zawarcia umowy w formie pisemnej pociąga za sobą konsekwencje, o których mowa w art. 74 § 1 i § 2 K.c. (także znowelizowanych z dniem 8.09.2016 r.), mianowicie niezachowanie formy pisemnej bez rygoru nieważności uniemożliwia przeprowadzenie na tę okoliczność dowodu z przesłuchania stron czy zeznań świadków. Przeprowadzenie tych dowodów jest jednak dopuszczalne, jeżeli żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą lub jeżeli fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma. Ponadto przepisów o formie pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych nie stosuje się do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami. Zatem fakt posiadania przez Czytelnika dowodu przelewu umożliwia przeprowadzenie w tym zakresie dowodu z zeznań świadków i przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pożyczki. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2004 r., sygn. akt II CK 527/03, za początek tzw. dowodu na piśmie, czyli dokumentu potwierdzającego, że czynność została dokonana, SN uznał m.in. dowód wpłaty. Oznacza to, iż Czytelnik może dochodzić roszczenia przed sądem, wnosząc o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron i zeznań świadków.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.