umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o przychodach z pracy zarobkowej emerytów i rencistów w 2017 r.Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje zawarte w raportach złożonych do ZUS za 2017 r.28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-RSpecjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców (czytaj więcej)
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1243) z dnia 7.12.2015

Określenie terminu zwrotu pożyczki

Zamierzam podpisać z przyjacielem umowę pożyczki. W projekcie umowy wskazany jest termin zwrotu pożyczki. Przyjaciel zaproponował, że należność główną wraz z odsetkami otrzymam "w terminie 7 dni od otrzymania przez niego premii rocznej od pracodawcy". Czy taki zapis jest dla mnie korzystny?

NIE. W zasadzie trudno go w ogóle określić mianem "terminu", choć w cytowanym fragmencie samo słowo "termin" zostało użyte. Niejednokrotnie przy umowach dochodzi do mylenia pojęć "termin" i "warunek". Termin określany jest mianem zdarzenia przyszłego i pewnego. Z kolei warunek to zdarzenie przyszłe, którego zaistnienie nie jest wcale pewne. Stanowi o tym art. 89 oraz art. 111 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). W orzecznictwie wskazuje się, że oznaczenie terminu przez określone zdarzenie (art. 111 § 2art. 116 K.c.) może nastąpić tylko wówczas, gdy nastąpienie tego zdarzenia w przyszłości jest oczywiście pewne, a więc różni się od warunku w rozumieniu art. 89 K.c., będącego zdarzeniem przyszłym i niepewnym (wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 14 września 2012 r., sygn. akt I ACa 527/12).


Termin musi być wskazany na tyle precyzyjnie, aby mieć pewność, że określone zdarzenie na pewno nastąpi.


Zaproponowany w projekcie umowy zapis nie jest terminem. Istnieje bowiem możliwość, że pożyczkobiorca (przyjaciel Czytelnika) nie otrzyma premii rocznej od swojego pracodawcy i to niezależnie od tego, czy premia ma charakter uznaniowy, czy jest stałym elementem wynagrodzenia za pracę. Brak wypłaty premii może wynikać z tego, że pracownik nie spełni warunków do jej otrzymania, czy choćby dlatego, że zostanie zwolniony z pracy ze skutkiem natychmiastowym. Zatem w przypadku braku wypłaty premii nigdy nie można będzie określić terminu zwrotu należności przy pomocy zapisu zamieszczonego w projekcie umowy. Można zmodyfikować go poprzez dodanie, po przecinku, zwrotu w postaci "nie później niż", co całkowicie zmienia charakter prawny i wymowę zapisu: "Zwrot należności głównej i odsetek nastąpi w terminie 7 dni od otrzymania przez pożyczkobiorcę premii rocznej od pracodawcy, nie później niż do dnia 31 stycznia 2016 r.". Tym samym, jeśli wypłata premii nastąpi wcześniej, wówczas pożyczkobiorca ma 7 dni na dokonanie zwrotu, ale nigdy nie może tego zrobić później niż do dnia 31 stycznia 2016 r. Taka konstrukcja spełnia definicję terminu - nie jest pewne czy i kiedy ktoś otrzyma premię, jest jednak pewne to, że nastąpi dzień 31 stycznia 2016 r.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa pożyczki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60