umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1383) z dnia 10.04.2017

Suma z polisy ubezpieczenia na życie bez podatku

Kilka tygodni temu otrzymałam pieniądze w związku ze śmiercią mojego przyjaciela. Okazało się, że zawarł on umowę ubezpieczenia na życie. Zgodnie z jej treścią w razie jego śmierci część sumy ubezpieczenia miała zostać wypłacona mi, a część jeszcze innej osobie. Czy na skutek tego przysporzenia jestem traktowana jako spadkobierca? Czy w związku z tym mam obowiązek zapłacić podatek?

NIE. Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Jeżeli wskazano kilka osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia, a nie oznaczono udziału każdej z nich w tej sumie, ich udziały są równe.

Zgodnie z ogólnymi przepisami regulującymi dziedziczenie, do spadku po zmarłym wchodzą jego prawa i obowiązki majątkowe, natomiast nie należą do niego prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. W opisanej sprawie mamy właśnie do czynienia z tym drugim przypadkiem. Przepis szczególny stanowi bowiem, że suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Wynika to z art. 831 § 3 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459).

Zatem spadkobiercy dziedziczą spadek po zmarłym, w skład którego nie wchodzą jednak środki przekazane tytułem ubezpieczenia osobowego na życie na rzecz osób uprawnionych. Ponadto samo wskazanie osób uprawnionych w umowie ubezpieczenia nie stanowi powołania do spadku.

Druga wątpliwość Czytelniczki wynika z tego, że otrzymała nieodpłatne przysporzenie. Katalog zdarzeń, które podlegają podatkowi od spadków i darowizn, zawiera art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2016 r. poz. 205 ze zm.). Należy jednak pamiętać, że ma on charakter zamknięty, a przepisy te należy interpretować w sposób ścisły. I tak, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP, tytułem m.in. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego czy też darowizny i polecenia darczyńcy. Ustawa nie wspomina jednak o nabyciu rzeczy lub praw na podstawie takiego zdarzenia, jak przysporzenie beneficjenta wynikające z umowy ubezpieczenia zmarłego ubezpieczonego. To, że skutek ekonomiczny jest podobny jak przy innych nieodpłatnych przysporzeniach (darowizna, zapis testamentowy itp.), nie jest wystarczającym argumentem, by objąć obowiązkiem podatkowym to zdarzenie prawne.

Takie samo stanowisko w omawianej sprawie zajmują również organy podatkowe.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60