Gazeta Podatkowa nr 57 (1723) z dnia 16.07.2020
Szkoda na budowie a odpowiedzialność wykonawcy
Jestem w trakcie budowy domu. Podpisałem z wykonawcą umowę o roboty budowlane - wykonanie stanu surowego otwartego. W trakcie prac pod nieobecność ekipy budowlanej na teren budowy weszły dzieci - jedno z nich doznało urazu głowy. Teren budowy był ogrodzony, jednak tego dnia nie zamknięto bramy wjazdowej, przez którą weszły dzieci. Wykonawca twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenie, gdyż miało ono miejsce na nieruchomości, której ja jestem właścicielem. Czy ma rację?
Kluczowe w omawianej sprawie jest to, czy wykonawca przejął formalnie od inwestora plac budowy i czy spisano z tej czynności stosowny protokół. Przepis stanowi bowiem, że jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Tak przewiduje art. 652 Kodeksu cywilnego. Samo zatem podpisanie umowy o roboty budowlane nie będzie wystarczające.
Samo podpisanie umowy o roboty budowlane nie przenosi na wykonawcę odpowiedzialność za szkody na terenie budowy.
Muszą zostać zatem spełnione dwie przesłanki - faktyczna oraz prawna. Faktyczna, czyli rzeczywiste przekazanie przez inwestora terenu budowy. Odbywa się to np. poprzez wręczenie stosownych kluczy do bramy/furtki ogrodzenia, obiektu czy fizyczne wprowadzenie wykonawcy na określony teren (obiekt). Niejednokrotnie inwestorzy zapominają, że sam aspekt faktyczny to za mało. Czynność tę należy jeszcze sformalizować poprzez spisanie wspomnianego dokumentu. Odpowiedzialność wykonawcy jest uzasadniona tym, że to on w praktyce organizuje prace na budowie.
W sytuacji gdy Czytelnik wprowadził inwestora na teren budowy i posiada stosowny protokół, powinien poinformować o tym poszkodowanego, aby ten wszystkie roszczenia kierował do wykonawcy. Jeśli omawiane warunki są spełnione, poszkodowany nie będzie mógł domagać się odszkodowania od inwestora, nie będzie miał w stosunku do niego żadnego roszczenia. Jest to ważne, gdyż nie jest tak, że to inwestor ma odpowiadać wobec poszkodowanego, a dopiero później może dochodzić na zasadzie regresu odpowiedzialności od wykonawcy. Spełnienie przesłanek określonych w powołanym przepisie skutkuje po prostu tym, że inwestor w ogóle nie będzie stroną w tej sprawie. Wykonawca odpowiada w tej sytuacji za szkodę na zasadach ogólnych.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|