Gazeta Podatkowa nr 54 (1825) z dnia 8.07.2021
Ograniczenia dotyczące odstąpienia od umowy deweloperskiej
Blisko trzy lata temu podpisałem umowę deweloperską. Budynek miał być już dawno skończony, a deweloper nadal nie przeniósł na mnie własności mieszkania. Poinformował mnie, że ma pewne opóźnienia z uwagi na problem z dostępnością materiałów budowlanych, ale że najpóźniej za pięć miesięcy stanę się właścicielem lokalu. Czy muszę zgodzić się na warunki dewelopera, czy mogę odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy?
W przypadku umowy deweloperskiej stronom przysługuje wspomniane w pytaniu prawo do odstąpienia od umowy, niemniej nie można z niego skorzystać "od razu". Oczywiście podstawowym obowiązkiem stron jest terminowe wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia. To, kiedy deweloper ma obowiązek przenieść na nabywcę prawo własności, określa umowa.
Nabywca (tu: Czytelnik) ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej m.in. w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę umówionego prawa (np. prawa odrębnej własności lokalu), w terminie określonym w umowie deweloperskiej. Tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1805 ze zm.). Prawa tego nie można jednak zrealizować "od razu". Przed skorzystaniem z prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej z powyższej przyczyny nabywca wyznacza deweloperowi 120-dniowy termin na przeniesienie prawa, a w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniony do odstąpienia od tej umowy. Nabywca zachowuje roszczenie z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.
W razie skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że nabywcy wolno odstąpić od umowy deweloperskiej za zapłatą oznaczonej sumy. W przypadku skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy. Oświadczenie woli nabywcy o odstąpieniu od umowy deweloperskiej jest skuteczne, jeżeli zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi - oczywiście, o ile został złożony wniosek o wpis takiego roszczenia do księgi wieczystej. W sytuacji odstąpienia od umowy deweloperskiej zgodnie z art. 29 ustawy o ochronie (...) przez jedną ze stron, bank wypłaca nabywcy przypadające mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym niezwłocznie po otrzymaniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|