umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 21 (1583) z dnia 14.03.2019

Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika w zamian za rentę

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Zamierzam przejść na emeryturę i zbyć swój udział w spółce na osobę trzecią. Spółka przynosi spore zyski. W zamian za zbywany udział chciałbym otrzymywać od nabywcy co miesiąc, aż do śmierci, rentę, której kwota byłaby ustalona w umowie. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

TAK. Należy najpierw wskazać, że przepisy K.s.h. regulują warunki przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika handlowej spółki osobowej, w tym m.in. jawnej. Jest to dopuszczalne, o ile umowa spółki przewiduje taką ewentualność. Ponadto, jeżeli nie stanowi ona inaczej, wymagane jest także uzyskanie pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 K.s.h.). Gdy te wymogi są spełnione, pomiędzy zbywcą a nabywcą może być zawarta umowa będąca podstawą zbycia. Spółka nie jest stroną tej czynności. Na jej mocy zbywca wystąpi ze spółki, a w jego miejsce wejdzie nowa osoba, o ile nabywcą nie jest inny wspólnik.

Możliwość ukształtowania praw i obowiązków zbywcy i nabywcy według ich uznania bez ograniczeń stawianych przez wzorzec umowy może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa będzie zawarta w trybie tradycyjnym. Możliwość ta dotyczy każdej spółki, niezależnie od tego, w jakim trybie (tradycyjnym czy S24) została ona zawiązana. W trybie tradycyjnym umowa ta może być zawarta w formie pisemnej.

W komentarzach do K.s.h. prezentowany jest m.in. pogląd, że przepisy K.s.h. nie narzucają, w oparciu o jaką umowę ma dojść do przeniesienia ogółu praw i obowiązków. To strony decydują o wyborze czynności prawnej, na mocy której następuje zbycie tego ogółu (np. sprzedaż czy darowizna). Według innego stanowiska umowa, na podstawie której dochodzi do zbycia, to odrębna umowa uregulowana w art. 10 K.s.h., która nie jest umową sprzedaży czy darowizny.

Niezależnie od tego, czy uwzględniony zostanie pierwszy, czy drugi pogląd, zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika może nastąpić na podstawie umowy renty albo być powiązane z jej zawarciem (art. 903-907 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.). Takiej ewentualności nie wykluczył Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lutego 2019 r., nr 0115-KDIT2-1.4011.414.2018.4.KK. Wskazał on przy tym m.in., że w doktrynie umowę renty zalicza się do kategorii umów nazwanych, stanowiących samoistne źródło zobowiązania. Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży, a do renty ustanowionej bez wynagrodzenia stosuje się przepisy o darowiźnie (art. 906 K.c.). Odpowiednie stosowanie tych przepisów nie oznacza, że renta jest tego rodzaju umową. Zachowuje ona swoją pełną odrębność prawną. Zdaniem Dyrektora KIS w razie uzgodnienia, że renta będzie zobowiązaniem w zamian za ustanowienie albo przeniesienie innego prawa, umowa renty nie może być traktowana jako wzajemna.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.