umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1486) z dnia 9.04.2018

Wystawienie rachunku do umowy o dzieło

Na podstawie zawieranych z nami umów o dzieło autorzy tekstów tworzą zamówione przez nas materiały. Na potrzeby dokonywanych rozliczeń wystawiamy następnie rachunki w oparciu o zawarte umowy. Do tej pory na wystawianych przez nas rachunkach nie wymagaliśmy podpisu autora. Czy takie działanie jest poprawne?

W sytuacji gdy przedmiotem umowy jest tworzenie utworów (tekstów) na określonych w umowie zasadach, stosunek prawny zawiera element twórczy, a umowa o dzieło jest właściwym rodzajem kontraktu pomiędzy stronami. Zawarte w Kodeksie cywilnym przepisy dotyczące umowy o dzieło nie określają wyczerpująco tego stosunku prawnego, a strony zawierając umowę mają możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb poprzez zamieszczenie w niej potrzebnych im zapisów.

Dopuszczalną granicę, do której strony mogą określać wzajemne prawa i obowiązki, określa art. 3531 Kodeksu cywilnego regulujący zasadę swobody umów. Zgodnie z tym przepisem strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby strony już na etapie zawierania umowy określiły sposób wystawiania rachunku i rozliczenia z tytułu jej wykonania.

W przypadku gdy umowa nie zawiera postanowień dotyczących wystawienia rachunku i dokumentowania należnego wynagrodzenia, należy przyjąć, że metoda określona przez Czytelników jest dopuszczalna. O ile bowiem obowiązkiem zamawiającego jest zapłata wynagrodzenia za wykonane dzieło, to regulacje ustawowe nie precyzują konieczności wystawiania przez strony rachunku. Dokument taki może być jednak wystawiany na potrzeby księgowe, nie ma zatem przeszkód, aby był on wystawiany przez zamawiającego, a do wypłaty wynagrodzenia nie wymaga podpisu wykonawcy dzieła. Istotne jest przy tym, aby z treści rachunku wynikała wysokość wynagrodzenia ustalona przez strony w umowie.

Co ważne, w przypadku umowy o dzieło strony mogą uregulować moment, w którym przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie za wykonanie dzieła. Jeżeli natomiast jest ono wykonywane częściami, a umowa nie określa terminów jego zapłaty, zastosowanie znajdzie art. 642 § 2 K.c. Zgodnie z jego treścią, jeśli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych.

Nie ma więc przeciwwskazań, aby Czytelnicy wystawiali rachunki do poszczególnych etapów wykonanego dzieła.

"Z punktu widzenia art. 627 k.c. kwestie podatkowe i księgowe nie mają znaczenia. Po wykonaniu dzieła, należy się wynagrodzenie".

Wyrok SA w Katowicach z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt V ACa 781/15

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.