umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 24 (1378) z dnia 23.03.2017

Czy prowadzenie zajęć praktycznych może być dziełem?

W naszym przedsiębiorstwie w związku z objęciem w posiadanie nowej nieruchomości firmowej rozpoczynamy nowy rodzaj działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia m.in. lekcji i szkoleń. Czy prowadzenie praktycznych zajęć lekcyjnych może być rozliczone na podstawie umowy o dzieło?

Chociaż odróżnienie umowy o dzieło od umowy zlecenia budzi często poważne problemy praktyczne, a zawarcie umowy o dzieło jest dużo korzystniejsze z punktu widzenia obowiązków składkowych, to umów tych nie można stosować zamiennie. Niezależnie od definicji umowy o dzieło i umowy zlecenia, należy wskazać, że umowa o dzieło jest umową rezultatu. Zawierając ją strony przewidują już na początkowym etapie umowy określony rezultat, a wykonawca dzieła zobowiązuje się do jego osiągnięcia. Natomiast w przypadku umowy zlecenia strony nie umawiają się na konkretny efekt, lecz jest to umowa starannego działania, w której zleceniobiorca podejmuje się dokonania określonych czynności. Różnicę tę dobrze obrazuje umowa zlecenia o prowadzenie sprawy sądowej, w której pełnomocnik zobowiązuje się do jej prowadzenia zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem (staranne działanie), ale nie może zobowiązać się do wygrania sprawy (do osiągnięcia konkretnego rezultatu).

W celu odróżnienia umowy o dzieło od umowy zlecenia można zastosować tzw. test rękojmi. Jeżeli efekt umowy o dzieło można poddać sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych, np. sprawdzenie czy wytworzony mebel ma wady, to umowa ma charakter umowy o dzieło. W przypadku prowadzenia lekcji, także lekcji, które mają charakter praktyczny i prowadzą do nabycia przez ich uczestników pewnych umiejętności, przeprowadzenie testu rękojmi nie jest możliwe. Dodatkowo na zakwalifikowanie umowy o prowadzenie lekcji jako umowy zlecenia wielokrotnie zwracano uwagę w orzecznictwie sądowym.

"Wykonanie określonej czynności (szeregu powtarzających się czynności), bez względu na to, jaki rezultat ta czynność przyniesie, jest cechą charakterystyczną dla umów zlecenia, jak i dla umów o świadczenie usług. Dlatego w razie przeprowadzania zajęć nauczania, nawet w oparciu o samodzielnie przygotowany program i pomoce naukowe, a nie z góry narzucony program, nie występuje rezultat tych czynności ucieleśniony w konkretnej postaci".

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 19.03.2015 r, sygn. akt III AUa 2736/13

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa o dzieło i umowa zlecenia:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60