Gazeta Podatkowa nr 74 (1428) z dnia 14.09.2017
Zmiana umowy w formie ustnej a spór co do jej wykonania
W umowie o współpracy z innym przedsiębiorcą uzgodniliśmy warunki kontraktu, w tym termin i cenę. Umowa została zawarta w formie pisemnej. W trakcie realizacji kontraktu negocjowaliśmy ustnie zmianę warunków, w tym wynagrodzenia, jednak żadne ustalenia nie zostały dokonane. Obecnie wykonawca domaga się zapłaty wyższej należności niż określona w pisemnej umowie, twierdząc, że doszło do zmiany umowy w formie ustnej. Czy powinniśmy obawiać się sprawy sądowej, jeżeli nie dojdziemy do porozumienia?
Generalnie umowa może być zawarta przez strony w dowolnej formie, w tym także w formie ustnej. Taka forma umowy rodzi jednak problemy dowodowe. Dodatkowo z przepisów Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.) wynika, że niektóre rodzaje umów dla ich ważności lub skutków dowodowych należy zawrzeć w określonej formie. Przykładem może być umowa przeniesienia własności nieruchomości, dla której ważności wymagany jest akt notarialny.
Jednak w przypadku wskazanym przez Czytelnika umowa została zawarta w formie pisemnej, a późniejsze ustalenia mogły jedynie przybrać postać modyfikacji stosunku umownego. Dlatego w tym przypadku regulacje co do formy czynności prawnej wymaganej dla zmiany umowy są inne. Jak bowiem wynika z art. 77 § 1 K.c. uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Zatem jeżeli umowa zawarta przez Czytelnika z kontrahentem przybrała postać formy pisemnej, do jej zmiany także wymagana jest forma pisemna. Jeżeli zatem prowadzone przez Czytelnika negocjacje dotyczyły modyfikacji trwającej umowy, a nie związania stron nową umową, dla wprowadzenia rezultatu w życie wymagana jest forma pisemna.
W przypadku gdy sprawa nie zakończy się polubownie, a kontrahent zdecyduje się na wystawienie faktury na wyższą należność, Czytelnik ma możliwość jej zakwestionowania wskazując, iż kwota na fakturze jest wyższa niż ustalona w umowie. W przypadku skierowania przez kontrahenta pozwu do sądu, to na nim spoczywał będzie obowiązek wykazania zasadności roszczenia, w tym w szczególności dokonania przez strony zmian w zawartej umowie, dlatego szanse powodzenia sprawy sądowej są bardzo niewielkie. Jak bowiem wynika z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Inne umowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|