Gazeta Podatkowa nr 78 (2161) z dnia 26.09.2024
Zalety przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego
Zamierzam kupić mieszkanie. Z uwagi na to, że zakup będzie finansowany z kredytu, w pierwszej kolejności będę podpisywać umowę przedwstępną, a dopiero później, po uzyskaniu źródła finansowania, umowę przyrzeczoną. Zalecono mi, aby umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego, pomimo tego, że wymóg zachowania tej formy nie wynika z przepisów. Dlaczego warto podpisać umowę w tej formie?
Umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), określa ona istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Umowę przedwstępną można podpisać np. w zwykłej formie pisemnej. Taka umowa będzie ważna, jednak nie zabezpieczy interesu stron umowy w takim samym stopniu, jak ma to miejsce, gdy zachowana zostaje forma przewidziana dla umowy przyrzeczonej (w tym przypadku formy aktu notarialnego).
W sytuacji gdy strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (niemniej strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania). Odpowiedzialność odszkodowawcza strony uchylającej się od zawarcia umowy przyrzeczonej ogranicza się zatem w tym przypadku, co do zasady, do tzw. ujemnego interesu umownego. Użycie w powołanym w przepisie pojęcia "uchylenie się od zawarcia umowy przyrzeczonej" zakłada element zawinienia strony, która nie przystępuje do jej zawarcia, wskazując na to, że zobowiązany dopuszcza się świadomie działania lub zaniechania zmierzającego do bezpodstawnego niezawarcia umowy przyrzeczonej, a co najmniej godzi się z takim skutkiem.
W sytuacji gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Oznacza to, że strona uchylająca się od zawarcia takiej umowy może zostać prawnie "przymuszona" do złożenia oświadczenia o odpowiedniej treści. Jeśli tego dobrowolnie nie zrobi, sprawa może zostać skierowana do sądu, który wyda orzeczenie zastępujące oświadczenia stron. Treść oświadczenia woli, do jakiego może być zobowiązana strona umowy przedwstępnej, wyznaczana pozostaje poprzez treść umowy przedwstępnej.
Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Niemniej roszczenie o zwrot kwoty zapłaconej na poczet świadczenia z umowy przyrzeczonej, która nie została zawarta (jako świadczenia nienależnego), nie przedawnia się z upływem terminu rocznego, lecz z upływem terminu ogólnego przewidzianego w art. 118 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm.).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|