umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1614) z dnia 1.07.2019

Zachowanie odpowiedniej formy do zmiany umowy

Kupiłem od kolegi samochód. Umowę zawarliśmy na piśmie. W międzyczasie, jeszcze przed zgłoszeniem sprawy do wydziału komunikacji, pojawiła się potrzeba dokonania zmiany w umowie (usunięcie pewnego błędu). Niestety kolega wyjechał na kilka tygodni. Czy podpisanie aneksu do tej umowy wymaga również formy pisemnej, czy wystarczy że razem ze znajomym wyślemy do siebie np. e-mail zawierający treść aneksu?

Kwestia poruszona w pytaniu dotyczy umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, dla zawarcia której przepisy nie wymagają żadnej szczególnej formy. Odnośnie aneksowania umowy przewiduje się, że uzupełnienie lub zmiana porozumienia wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jego zawarcia (art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego). Tym samym przykładowo, dla dokonania zmiany w umowie sprzedaży nieruchomości konieczne jest podpisanie aktu notarialnego, z uwagi na to, że umowa sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania takiej właśnie formy.

Bardzo często przepisy nie przewidują żadnej konkretnej formy do zawarcia umowy, co oznacza, że dokonanie zmiany takiego porozumienia może nastąpić w dowolnej formie, nawet ustnie. Dotyczy to np. umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, umowy zlecenia, czy umowy użyczenia. Niemniej jednak nawet w takich przypadkach, głównie z uwagi na kwestie dowodowe, zaleca się niemal zawsze zawarcie umowy w formie pisemnej.

Zmiana (aneks) umowy sprzedaży zawartej przez Czytelnika i jego znajomego powinna nastąpić na piśmie, ale niedochowanie tej formy nie skutkuje nieważnością zmiany - nie dotyczy to sytuacji, gdy same strony w umowie określiły, że zmiana umowy może być dokonana jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zasadniczo jednak brak formy pisemnej w takiej sytuacji skutkuje jedynie ograniczeniami dowodowymi w razie sporu sądowego. W sporze sądowym nie jest wtedy dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania takiej zmiany. Jednakże ograniczeń tych nie ma m.in. w sytuacji, gdy fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma lub gdy obie strony zgadzają się na taki dowód.

Jeśli zatem w umowie Czytelnik i kolega dla dokonania zmiany umowy nie przewidzieli wymogu zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, wówczas mogą posłużyć się np. e-mailem dla złożenia oświadczeń o zmianie umowy sprzedaży samochodu (taka zmiana będzie z prawnego punkt widzenia skuteczna).

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 

Terminarz

sierpień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.