Gazeta Podatkowa nr 52 (1614) z dnia 1.07.2019
Zachowanie odpowiedniej formy do zmiany umowy
Kupiłem od kolegi samochód. Umowę zawarliśmy na piśmie. W międzyczasie, jeszcze przed zgłoszeniem sprawy do wydziału komunikacji, pojawiła się potrzeba dokonania zmiany w umowie (usunięcie pewnego błędu). Niestety kolega wyjechał na kilka tygodni. Czy podpisanie aneksu do tej umowy wymaga również formy pisemnej, czy wystarczy że razem ze znajomym wyślemy do siebie np. e-mail zawierający treść aneksu?
Kwestia poruszona w pytaniu dotyczy umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, dla zawarcia której przepisy nie wymagają żadnej szczególnej formy. Odnośnie aneksowania umowy przewiduje się, że uzupełnienie lub zmiana porozumienia wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jego zawarcia (art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego). Tym samym przykładowo, dla dokonania zmiany w umowie sprzedaży nieruchomości konieczne jest podpisanie aktu notarialnego, z uwagi na to, że umowa sprzedaży nieruchomości wymaga zachowania takiej właśnie formy.
Bardzo często przepisy nie przewidują żadnej konkretnej formy do zawarcia umowy, co oznacza, że dokonanie zmiany takiego porozumienia może nastąpić w dowolnej formie, nawet ustnie. Dotyczy to np. umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, umowy zlecenia, czy umowy użyczenia. Niemniej jednak nawet w takich przypadkach, głównie z uwagi na kwestie dowodowe, zaleca się niemal zawsze zawarcie umowy w formie pisemnej.
Zmiana (aneks) umowy sprzedaży zawartej przez Czytelnika i jego znajomego powinna nastąpić na piśmie, ale niedochowanie tej formy nie skutkuje nieważnością zmiany - nie dotyczy to sytuacji, gdy same strony w umowie określiły, że zmiana umowy może być dokonana jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Zasadniczo jednak brak formy pisemnej w takiej sytuacji skutkuje jedynie ograniczeniami dowodowymi w razie sporu sądowego. W sporze sądowym nie jest wtedy dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania takiej zmiany. Jednakże ograniczeń tych nie ma m.in. w sytuacji, gdy fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma lub gdy obie strony zgadzają się na taki dowód.
Jeśli zatem w umowie Czytelnik i kolega dla dokonania zmiany umowy nie przewidzieli wymogu zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, wówczas mogą posłużyć się np. e-mailem dla złożenia oświadczeń o zmianie umowy sprzedaży samochodu (taka zmiana będzie z prawnego punkt widzenia skuteczna).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|