Gazeta Podatkowa nr 53 (1928) z dnia 4.07.2022
Prywatny zakup zwierzęcia domowego a obowiązek podatkowy w PCC
Wkrótce kupię rodowodowego psa z prawem do ewentualnej przyszłej hodowli. Cena z pewnością przekroczy kwotę 8 tys. zł. Czy jako osoba fizyczna będę musiała zapłacić PCC od takiej umowy? Czy nie ma znaczenia, że przedmiotem sprzedaży nie jest normalna rzecz, ale zwierzę domowe?
W pytaniu chodzi o dwie kwestie. Po pierwsze, zasady opodatkowania czynności cywilnoprawnej (którą w tym przypadku jest umowa sprzedaży), po drugie, o kwestie dotyczące traktowania i obchodzenia się ze zwierzętami.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Mowa o tym w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.). O tym, co zgodnie z prawem jest rzeczą, decydują przepisy prawa cywilnego.
Rzeczami są przedmioty materialne. Za rzecz należy również uznać zwierzę, nie tylko zwierzę domowe. Z uwagi na to, że zwierzę jest istotą żywą, zdolną do odczuwania cierpienia, przyjmuje się, że jest rzeczą o wyjątkowym charakterze. Zatem zwierzę to rzecz, która nie może być traktowana jak rzecz. Z tej odróżniającej zwierzęta cechy niektórzy starają się wywieść, iż zwierzę nie może być uznawane jako rzecz na gruncie różnego rodzaju przepisów. W wielu regulacjach prawnych przewiduje się określone nakazy i zakazy dotyczące zwierząt, których celem jest zapewnienie ich humanitarnego traktowania (np. w ustawie o ochronie zwierząt, w Kodeksie karnym) - niemniej nie chodzi tutaj o pozbawienie zwierzęcia statusu rzeczy.
Choć zwierzę to istota żywa, z punktu widzenia prawa jest rzeczą.
Nie ma wątpliwości, że przepisy ustawy o ochronie zwierząt wprowadzono z powodu konieczności zapewnienia tym żywym istotom właściwego traktowania, a nie po to, aby wykreować przywileje podatkowe w związku z obrotem nimi. Dlatego formalnie sprzedaż zwierzęcia to sprzedaż rzeczy, co powoduje, że będzie ona podlegać opodatkowaniu i spowoduje konieczność zapłaty podatku, w tym przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile nie będą miały zastosowania żadne zwolnienia czy ulgi podatkowe, czy podleganie tego rodzaju transakcji opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Trzeba wskazać, że od podatku od czynności cywilnoprawnych zwolniona jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 tys. zł (art. 9 pkt 6 ustawy o PCC).
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|