Gazeta Podatkowa nr 13 (1679) z dnia 13.02.2020
Zastrzeżenie prawa odkupu w umowie sprzedaży nieruchomości
Z uwagi na problemy finansowe muszę sprzedać jeden z moich lokali. Spodziewam się jednak, że w perspektywie 2 lat moja sytuacja poprawi się. Lokal ma dla mnie wartość sentymentalną. Czy istnieje możliwość, że po tych kilku latach osoba, która kupiła ode mnie lokal, będzie zobowiązana do odsprzedania mi go na określonych warunkach?
Jest to możliwe, choć tego rodzaju umowy należą do rzadkości. Niełatwo bowiem znaleźć na rynku kupującego, który będzie chciał taką umowę podpisać. Instytucja, o której wspomina Czytelnik to tzw. prawo odkupu. Zgodnie z przepisami prawo odkupu może być zastrzeżone na czas nieprzenoszący 5 lat. Gdyby został przewidziany dłuższy termin, ulega on skróceniu do 5 lat. Tak stanowi art. 593 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.). Prawo odkupu wykonuje się przez oświadczenie sprzedawcy złożone kupującemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży wymagało zachowania szczególnej formy (np. formy aktu notarialnego), oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu powinno być złożone w tej samej formie.
Z chwilą wykonania prawa odkupu kupujący zobowiązany jest przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy. Sprzedawca (Czytelnik) musi w takiej sytuacji dokonać zwrotu ceny i kosztów sprzedaży oraz zwrotu nakładów. Niemniej zwrot nakładów, które nie stanowiły nakładów koniecznych, należy się kupującemu tylko w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy. W sytuacji, gdy określona w umowie sprzedaży cena odkupu przewyższa cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może żądać obniżenia ceny odkupu do wartości rzeczy w chwili wykonania prawa odkupu (choć z pewnymi ograniczeniami).
Prawo odkupu jest niezbywalne i niepodzielne. Jeżeli jest kilku uprawnionych do odkupu, a niektórzy z nich nie wykonają tego prawa, pozostali mogą je wykonać w całości.
Z uwagi na to, że Czytelnik zamierza sprzedać nieruchomość, to i tak cała transakcja wymagałaby udziału i pomocy notariusza. W znalezieniu kupującego, który byłby zainteresowany zakupieniem lokalu z prawem odkupu pomocny będzie pośrednik w obrocie nieruchomościami. Warto jednak pamiętać, że taka usługa to zawsze dodatkowe koszty. Często lepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie na krótki czas określonej pożyczki (kredytu) niż sprzedawanie mieszkania po niekorzystnej cenie i ponoszenie kosztów związanych z odkupem.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|