umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca powiadamia ZUS o przychodach z pracy zarobkowej emerytów i rencistów w 2017 r.Uwaga: Do 28 lutego br. pracodawca przekazuje ubezpieczonym informacje zawarte w raportach złożonych do ZUS za 2017 r.28 lutego 2018 r. (środa) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, IFT-1R, PIT-RSpecjalne dyżury JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców (czytaj więcej)
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 47 (1192) z dnia 11.06.2015

Czy pośrednik przy darowiźnie dla najbliższych wpływa na obowiązek podatkowy?

Podarowałam córce pieniądze. Zrobiłam to jednak korzystając z pomocy mojego przyjaciela. To on przelał środki ze swojego rachunku na rachunek córki. Dowiedziałam się, że teraz córka może mieć kłopoty w związku z podatkiem od darowizny. Czy urząd może uznać, że to była darowizna od mojego przyjaciela, a nie ode mnie?

Czy pośrednik przy darowiźnie dla najbliższych wpływa na obowiązek podatkowy?
rys. Czy pośrednik przy darowiźnie dla najbliższych wpływa na obowiązek podatkowy?

Wszystko zależy od okoliczności sprawy. Z opisu sprawy wynika, że niewątpliwie intencją Czytelniczki było dokonanie darowizny na rzecz córki. Można przyjąć, że przyjaciel pełnił tutaj jedynie funkcję pośrednika przy samym rozliczeniu - wykonał czynność rozliczeniowo-techniczną, nie będąc stroną umowy darowizny. Musi mieć to jednak poparcie czy to w dokumentach, czy choćby w odpowiednim opisaniu przelewu (np. "Darowizna od Anny Nowak na rzecz córki Teresy Nowak").

Z punktu widzenia córki Czytelniczki istotne jest nie tylko samo zakwalifikowanie czynności jako darowizny matki na rzecz córki, ale również skorzystanie ze zwolnienia podatkowego, tak aby nie płacić od tego rodzaju przysporzenia żadnego podatku. W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia podatkowego, obdarowany musi złożyć zeznanie SD-Z2. Trzeba to zrobić w terminie sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Ponadto, gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat łącznie z tą darowizną przekracza kwotę 9.637 zł, niezbędne jest udokumentowanie takiej darowizny dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. W orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych jednoznacznie rozstrzygnięto, że darowizna formalnie może być przelana z innego konta niż konto darczyńcy. Nie będzie to pozbawiało prawa do zwolnienia. Podobnie nie ma konieczności, by rachunek, na który trafiają środki, należał do obdarowanego. Kluczowe jest, aby z treści umowy i przelewów jednoznacznie wynikało kto, komu i ile środków daruje. Przedłożone dokumenty mają za zadanie udowodnić, że taki transfer pieniędzy nastąpił. Stanowi o tym art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86).

Najistotniejsze jest zatem wykazanie i udowodnienie, że taka była faktyczna treść ww. czynności. W skrajnie niekorzystnym przypadku może dojść do uznania, że miały miejsce dwie darowizny (jedna od Czytelniczki dla przyjaciela, druga od przyjaciela na rzecz córki Czytelniczki), co byłoby z punktu widzenia obciążeń podatkowych najgorszym rozwiązaniem.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60