umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1904) z dnia 11.04.2022

Darowizna przedmiotu należącego do majątku wspólnego

Moja siostra znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Wraz z mężem postanowiłam, że przekażę jej darowiznę środków pieniężnych. Chodzi o kwotę blisko 30 tys. zł, która potrzebna jest siostrze na spłacenie zadłużenia. Środki te stanowią nasz majątek wspólny (są to oszczędności z naszych dochodów). Czy w takim przypadku siostra będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Można będzie tego uniknąć. W ustroju wspólności majątkowej rzeczy i prawa nabyte przez małżonków bądź przez jednego z nich zasilają majątek wspólny. Dotyczy to w szczególności pobranych wynagrodzeń za pracę, dochodów z działalności zarobkowej każdego z małżonków. Zatem, tak jak wskazuje Czytelniczka, oszczędności, które zgromadziła z mężem w okresie małżeństwa, stanowią składnik majątku wspólnego. Istota problemu dotyczy opodatkowania darowizny pochodzącej z tego majątku, a ściśle ustalenia, czy siostra Czytelniczki (obdarowana) będzie musiała z tego tytułu zapłacić podatek od spadków i darowizn, czy może będzie uprawniona do skorzystania z tzw. całkowitego zwolnienia podatkowego. Przypomnijmy, iż prawo do tego zwolnienia przysługuje tylko ściśle określonym osobom, tj. małżonkowi, zstępnym, wstępnym, pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi i macosze. Jeśli osoba uprawniona dopełni formalności (zawiadomi o nabyciu rzeczy w odpowiedni sposób, w odpowiednim terminie oraz w przypadku darowizny środków pieniężnych udokumentuje fakt jej otrzymania we wskazany sposób), skorzysta ze zwolnienia i nie zapłaci podatku. Tak określa art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043).

Jeśli darczyńcą będzie Czytelniczka, jej siostra będzie mogła skorzystać ze wspomnianego zwolnienia. Gdyby darczyńcą był natomiast mąż Czytelniczki, siostrze takie zwolnienie nie będzie przysługiwać. Warto jednak zwrócić uwagę, że Czytelniczka może dokonać darowizny samodzielnie, gdy jej mąż wyrazi na taką darowiznę zgodę. Wymóg zgody wynika z art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359). Darowizna, której chce dokonać Czytelniczka, pochodzi bowiem z majątku wspólnego i trudno ją uznać za darowiznę "drobną, zwyczajowo przyjętą". Bez takiej zgody umowa będzie nieważna.

W doktrynie wskazuje się, że samo udzielenie zgody przez małżonka na dokonanie czynności przez współmałżonka nie sprawia, że udzielający zgodę staje się stroną takiej czynności. Innymi słowy, jeśli Czytelniczka i siostra podpiszą umowę darowizny (a mąż Czytelniczki "jedynie" wyrazi na nią zgodę), stronami przedmiotowej umowy będą wyłącznie Czytelniczka i jej siostra, co pozwoli obdarowanej na skorzystanie z całkowitego zwolnienia podatkowego.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.