Gazeta Podatkowa nr 20 (2103) z dnia 7.03.2024
SD-Z2 - data przelewu a data podpisania umowy darowizny
Otrzymałem od ojca 150 tys. zł tytułem darowizny. Środki zostały przelane z rachunku ojca na moje konto. Wydałem je na remont mieszkania. Po ponad roku postanowiliśmy sformalizować tę umowę - spisaliśmy jej treść. Otrzymałem z urzędu skarbowego informację o wymierzeniu mi podatku od spadków i darowizn. Czy faktycznie nie mogę skorzystać ze zwolnienia, skoro termin na złożenie zgłoszenia SD-Z2 jeszcze nie upłynął?
NIE. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, jeżeli (co do zasady) - przy darowiźnie środków pieniężnych - zgłoszą nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ponadto muszą udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. W przypadku umowy darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Mowa o tym w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2023 r. poz. 1774 ze zm.).
W orzecznictwie wskazuje się, że z punktu widzenia omawianego przepisu podatkowego nie jest zatem zasadniczo istotne, czy i kiedy obdarowany złożył oświadczenie o przyjęciu darowizny, czy "potwierdzenie" faktu dokonania darowizny, która nastąpiła w przeszłości. Decyduje zatem data spełnienia świadczenia (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Po 963/16).
Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują formę szczególną dla darowizny (formę aktu notarialnego), ale jednocześnie wskazuje się, że umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (poza pewnymi wyjątkami). Z pytania wynika, że ponad rok temu doszło do zawarcia takiej umowy - umowa została wykonana, tj. ojciec Czytelnika przelał umówioną kwotę na rachunek syna, obdarowany darowiznę przyjął i nią zadysponował. Z uwagi na upływ terminu przewidzianego na dokonanie zgłoszenia SD-Z2, Czytelnik nie może skorzystać ze wspomnianego zwolnienia.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|