Gazeta Podatkowa nr 68 (2151) z dnia 22.08.2024
Odwołanie darowizny a zwrot zapłaconego podatku
Półtora roku temu mój ówczesny partner podarował mi 50% udziałów w nieruchomości lokalowej. Kilka miesięcy temu rozstaliśmy się, partner postanowił odwołać tę darowiznę, uzasadniając to niewłaściwym postępowaniem, którego dopuściłam się względem niego. Darowizna została skutecznie odwołana, ostatecznie doszło do zwrotnego przeniesienia własności wspomnianego udziału na byłego partnera. Czy w opisanej sytuacji będę mieć prawo do zwrotu podatku od spadków i darowizn, który zapłaciłam z tytułu darowizny? Co z opłatą sądową, którą pobrał notariusz w związku z ujawnieniem mojej osoby w księdze wieczystej?
Z pytania wynika, że umowa darowizny udziału we własności nieruchomości lokalowej pomiędzy Czytelniczką a jej ówczesnym partnerem została skutecznie zawarta oraz wykonana. Umowa ta zatem obowiązywała. Do odwołania wykonanej darowizny może dojść wyjątkowo, tj. gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności. Dla odwołania darowizny nie wystarczy, by zachowanie obdarowanego było uznane za przejaw niewdzięczności. Niewdzięczność ta dla uznania możliwości odwołania darowizny na podstawie wskazanego przepisu musi być rażąca. Oznacza to, że zachowanie obdarowanego musi zostać uznane za wyrządzające istotne, dotkliwe zło darczyńcy oceniane w kategoriach obiektywnych. Z pytania wynika, że Czytelniczka nie kwestionowała, że tak rozumiane podstawy do odwołania darowizny wystąpiły.
Odwołanie darowizny nie skutkuje uznaniem, że umowa darowizny była od początku nieważna, nieistniejąca. Wywołuje skutek obligacyjny, nie zaś rzeczowy (nie przenosi przedmiotu darowizny na darczyńcę). Obdarowany jest więc zobowiązany do zawarcia umowy rozporządzającej, której treścią jest zwrotne przeniesienie przedmiotu darowizny na darczyńcę. Z punktu widzenia pytania najistotniejsze jest, że odwołanie darowizny nie ma żadnego wpływu na podatek zapłacony przez obdarowanego. W jednym z wyroków Sąd wprost stwierdził, że nie unicestwia obowiązku podatkowego późniejsze odwołanie darowizny (wyrok NSA z dnia 11 maja 1993 r., sygn. akt III SA 209/93). Co więcej, również opłata sądowa uiszczona w związku z wpisem nowego właściciela nieruchomości (obdarowanego) do księgi wieczystej nie zostaje obdarowanemu zwrócona w razie odwołania darowizny.
Ponadto ustawa o podatku od spadków i darowizn nie przewiduje, aby "nabycie" prawa na skutek zwrotnego przeniesienia własności na rzecz darczyńcy w związku z odwołaniem darowizny podlegało temu podatkowi.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|