Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Umowa dożywocia czy darowizny?
Moi rodzice zaawansowani wiekiem postanowili przekazać mi niewielki dom, w którym mieszkamy. W zamian za to chcieliby mieć prawnie zapewnioną opiekę z mojej strony, utrzymanie i możliwość zamieszkania w domu do swojej śmierci. Słyszałem, że taki skutek można osiągnąć podpisując albo umowę darowizny, albo umowę o dożywocie. Które rozwiązanie jest dla mnie bardziej korzystne?
Wspomniane umowy, mimo pewnych podobieństw, różnią się od siebie zdecydowanie i służą zasadniczo osiągnięciu odmiennych celów. Celem umowy darowizny jest zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zasadniczo chodzi tutaj o bezinteresowne świadczenie jednej osoby na rzecz drugiej. Taki jest podstawowy cel darowizny. Oczywiście nowy właściciel (obdarowany) może ustanowić na nieruchomości służebność osobistą mieszkania na rzecz poprzedniego właściciela (darczyńcy). Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. Uprawniony z takiej służebności może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Zakres takiej służebności i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.
Bardziej dedykowanym rozwiązaniem dla osiągnięcia celu, którego oczekują rodzice Czytelnika, jest podpisanie umowy dożywocia. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie - tzw. umowa o dożywocie, powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Stanowi o tym art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.). Z dożywociem związane są zatem konkretne koszty, wydatki obciążające nowego właściciela - nie dostaje on nieruchomości za darmo, tak jak w przypadku darowizny. Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|