Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019
Spłata cudzego długu opodatkowana jako darowizna
Mój narzeczony ma spore długi. Jesteśmy osobami bliskimi, żyjemy w związku nieformalnym, ale planujemy ślub. Sprawa może niedługo trafić do komornika, dlatego postanowiłam pomóc mu w spłacie zobowiązań. Nie będziemy podpisywać żadnej umowy darowizny ani nie będę przekazywać środków narzeczonemu - bezpośrednio dokonam płatności na konto wierzyciela. Czy taka czynność będzie podlegać podatkowi?
Tego rodzaju operacja finansowa podlegać będzie podatkowi od spadków i darowizn. Podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, m.in. tytułem darowizny. Tak wynika z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2018 r. poz. 1871 ze zm.). Ustawa nie definiuje pojęcia "darowizna". Należy zatem sięgnąć do ogólnych przepisów prawa cywilnego. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Spłacenie długu przez inną osobę niż sam dłużnik stanowi świadczenie na rzecz osoby, którą ten dług obciążał. Skoro narzeczona zamierza spełnić nieodpłatnie takie świadczenie, kosztem swojego majątku, formalnie dokona darowizny. Bez znaczenia w tej sprawie będzie fakt, że Czytelniczka i jej narzeczony nie spisali żadnej umowy.
Zmniejszenie zadłużenia przez osobę trzecią może formalnie stanowić darowiznę.
Istotne jest zatem, jak należy rozumieć termin nabycie praw majątkowych (w tym przypadku w wyniku darowizny). Nie ma wątpliwości, że otrzymanie określonej własności czy innego prawa powiększa aktywa danej osoby. Niemniej jednak sytuacja takiej osoby "polepsza" się również wtedy, gdy co prawda żadnych aktywów nie otrzyma, ale zmniejszą się jej pasywa, zadłużenie. Doktryna i orzecznictwo stoją na stanowisku, że interpretacja omawianego przepisu powinna być szeroka, tj. nie powinna ograniczać się jedynie do aktywów. Oznacza to, że należy mieć na uwadze korzyść uzyskaną w jakiejkolwiek postaci. Przysporzenie może zatem polegać na tym, że ktoś np. otrzyma przelewem sumę pieniędzy, jak i na tym, że zmniejszy się jego zadłużenie wobec banku. W takim przypadku obdarowany fizycznie nie otrzyma żadnych pieniędzy bądź innych rzeczy czy praw, ale jednak uzyska pod tytułem darmym wymierną korzyść majątkową.
W opisanej sytuacji wspomniana darowizna wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego (o ile przekracza kwotę wolną od opodatkowania) na formularzu SD-3. Podatnikiem w tej sytuacji będzie partner Czytelniczki, a opodatkowanie nastąpi według stawki właściwej dla III grupy podatkowej.
www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksCywilny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|