umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 99 (1453) z dnia 11.12.2017

Umowa darowizny a obowiązki obdarowanego

Otrzymałem od wujka w drodze darowizny kawalerkę. Po kilku latach zarówno moja sytuacja finansowa, jak i wujka mocno się pogorszyła. Otrzymałem niedawno informację, że jako obdarowany powinienem wspomóc w utrzymaniu wujka, z uwagi na poczynioną darowiznę. Czy takie żądanie jest w ogóle zgodne z prawem? Nie dopuściłem się wobec wujka żadnej niewdzięczności czy innego niemoralnego zachowania. Do czego w tej sytuacji mogę zostać zobowiązany?

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Wspomniana w pytaniu niewdzięczność czy inne poważne zachowania obdarowanego pozwalają w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do odwołania darowizny już po jej wykonaniu. Środek ten ma charakter nadzwyczajny, jednak w omawianej sprawie żądanie wujka Czytelnika nie opiera się na tej podstawie.

Najczęściej obdarowani widzą jedynie pozytywne aspekty darowizn. Rzadko kto jednak pamięta, że z darowizną wiążą się pewne obowiązki, nawet jeśli nie zawarto w treści umowy stosownego polecenia. Darowizna czyni bowiem obdarowanego obowiązanym do udzielenia pomocy darczyńcy w sytuacji, gdy ten ostatni znajdzie się w niedostatku. Przewiduje tak art. 897 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.). Chodzi o dostarczanie darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Ogranicza się on jednak do wysokości istniejącego jeszcze wzbogacenia. Obdarowany może zwolnić się od tej powinności zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia. Obowiązek taki wynika z samego przepisu ustawy, co oznacza, że wchodzi on w grę także wtedy, gdy umowa darowizny nie zawierała żadnych zapisów regulujących to zagadnienie.

Brak wdzięczności po stronie obdarowanego może w pewnych sytuacjach prowadzić do odwołania darowizny. W skrajnych przypadkach nie można wykluczyć, że brak pomocy darczyńcy w bardzo trudnej sytuacji życiowej, mimo posiadanych możliwości po stronie obdarowanego, zostanie zakwalifikowany jako rażąca niewdzięczność. Gdyby do tego doszło, zezwala się na odwołanie wykonanej już darowizny. Wprawdzie przepisy nie definiują pojęcia rażącej niewdzięczności, jednakże z orzecznictwa wynika, iż mieszczą się w nim nie tylko przestępstwa dokonane przeciwko obdarowanemu, ale także ciężkie naruszenie obowiązków rodzinnych (np. nieudzielanie pomocy w chorobie, trwające dłuższy czas nieutrzymywanie kontaktów i brak jakiejkolwiek opieki).

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa darowizny:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60