umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (1172) z dnia 2.04.2015

Licytacja samochodu z opcją "Kup teraz"

Wystawiłem używany samochód w internetowym serwisie aukcyjnym Allegro z opcją Kup teraz za 10.000 zł. Pojazd należy do moich rodziców, ale oni nie korzystają z internetu, w związku z czym poprosili mnie o przysługę. Na drugi dzień miałem już potwierdzoną transakcję przez osobę zainteresowaną zakupem, jednak nieco później dzwonił ktoś inny oferując 12.000 zł i rodzice zgodzili się na tę ofertę sprzedając mu samochód. Obecnie otrzymuję wiadomości od uczestnika Allegro, który domaga się wydania samochodu za 10.000 zł, nie przyjmuje przeprosin i grozi sądem. Czy licytacja w internecie kończy się zawarciem umowy?

Taka możliwość oczywiście istnieje, jednak w opisanej sytuacji kluczowe znaczenie mają postanowienia Regulaminu Allegro. Zgodnie z 3.6. Regulaminu Allegro celem transakcji m.in. w kategorii "Motoryzacja", w podkategoriach takich jak "Samochody" nie jest zawarcie umowy, zaś jakiekolwiek czynności podejmowane przez użytkowników w ramach tych transakcji nie są wiążące, a transakcje te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy.

Użyty w powyższym postanowieniu termin "transakcje" obejmuje także transakcje z opcją "Kup teraz". Jest to jeden z rodzajów Transakcji wymienionych w art. 3.2 Regulaminu Allegro. Zatem skorzystanie z opcji "Kup teraz" nie wyłącza w żaden sposób ogłoszeniowego i niewiążącego charakteru transakcji.

Zatem postanowienia art. 7 Regulaminu Allegro regulującego zawarcie umowy w ogóle nie znajdują zastosowania do transakcji wymienionych w art. 3.6 (np. obejmujących oferty sprzedaży, a właściwie ogłoszenia o sprzedaży pojazdów mechanicznych).

Ponadto Czytelnik może się powołać na zasadę, że nie można przenieść na inną osobę więcej praw aniżeli się posiada (z łac. "nemo plus iuris…").

Inaczej mówiąc, skoro Czytelnik nie był właścicielem samochodu będącego przedmiotem ogłoszenia zamieszczonego w serwisie Allegro (lecz należał on do rodziców Czytelnika), to tym samym nie mógł on - choćby transakcja miała mieć wiążący charakter - przenieść na kupującego prawa własności do tego pojazdu. Skuteczną i ważną umowę sprzedaży przedmiotowego auta może zawrzeć wyłącznie jego właściciel, który może wszakże działać przez pełnomocnika, lecz wymaga to stosownego umocowania w tej kwestii.

Zważywszy, że transakcja miała wyłącznie walor ogłoszeniowy i nie wiązała uczestników internetowego serwisu aukcyjnego, do sprzedaży samochodu na rzecz licytanta, który skorzystał z opcji Kup teraz, nie doszło.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60