umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 74 (1428) z dnia 14.09.2017

Co zrobić gdy kupiony pojazd ma wadę?

Kupiłem niedawno samochód. Półtora tygodnia po zakupie zauważyłem, że z auta wycieka olej. Okazało się, że jest to wada skrzyni biegów, która nadaje się do generalnego remontu. Sprzedający nie poinformował mnie o tej sprawie, a podczas oględzin pojazdu przed zakupem nie było wycieku (zapewne zostało to wyczyszczone na potrzeby sprzedaży). W umowie mam zapis, że znam stan techniczny pojazdu i nie będę wnosił zastrzeżeń co do ewentualnych wad. Czy sprzedawca rzeczywiście za to nie odpowiada?

Zapisy w umowie o tym, że kupujący zna stan techniczny pojazdu czy tym bardziej, że nie będzie kierował roszczeń wobec sprzedawcy, nie stanowią przeszkody w realizacji przysługujących kupującemu uprawnień. W myśl generalnej zasady sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną - tzw. rękojmia. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. Przepisy przykładowo wskazują kiedy taka niezgodność występuje. Dotyczy to np. sytuacji, gdy rzecz nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony. Stanowi o tym art. 5561 § 1 Kodeksu cywilnego.

Prawdą jest, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Niemniej wspomniany zapis w umowie, że kupujący "wie o stanie technicznym" nie może być rozumiany w ten sposób, że wie o wszystkim. Oczywiście sytuacja kupującego jest w takich sporach z reguły dość trudna, głównie z uwagi na kwestie dowodowe. Niemniej trudno, aby sprzedający nie miał wiedzy o wadach tak poważnych jak zepsuta skrzynia biegów i wyciek oleju.


Zatajenie przez sprzedawcę wady pojazdu daje możliwość dochodzenia przez kupującego odpowiedzialności na drodze cywilnej i karnej.


Warto zwrócić uwagę, że oprócz odpowiedzialności cywilnej sprzedawca może narazić się na odpowiedzialność karną, a dokładniej przestępstwo oszustwa. Tego rodzaju przestępstwo popełnia ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, przede wszystkim za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu. Wprowadzenie w błąd to udzielenie informacji niezgodnych z prawdą, natomiast wyzyskanie błędu to skorzystanie z faktu, iż ktoś posiada mylne informacje o jakimś stanie rzeczy. Czytelnik poniósł szkodę majątkową, gdyż zapłacił cenę wyższą niż auto było w rzeczywistości warte, z uwagi na to, że okazało się mieć poważną wadę.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa sprzedaży:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60