umowy cywilnoprawne, umowa cywilna, umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 1 (1146) z dnia 2.01.2015

Zadłużenie z umowy leasingu

Mamy problem z płaceniem rat za leasingowaną maszynę. Pojawiły się zaległości. Ile musi wynosić nasz dług, aby groziło to wypowiedzeniem umowy leasingu? Jak powinno wyglądać rozliczenie umowy leasingu po jej wypowiedzeniu?

Już zaległość w zapłacie jednej raty wystarczy do wypowiedzenia umowy, pod warunkiem jednak, że leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na jej zapłatę.

Jeśli leasingobiorca dopuszcza się zwłoki z zapłatą co najmniej jednej raty, leasingodawca powinien najpierw wyznaczyć na piśmie odpowiedni termin dodatkowy do zapłacenia zaległości. W piśmie musi uprzedzić, że w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu leasingodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia. Postanowienia umowne mniej korzystne dla leasingobiorcy są nieważne.

Nie należy więc lekceważyć takiego pisemnego wezwania. Jeśli po jego otrzymaniu rata nie zostanie uregulowana w wyznaczonym terminie, otwiera to firmie leasingowej drogę do wypowiedzenia umowy. Jeśli do tego dojdzie, to skutki będą bardzo niekorzystne dla leasingobiorcy. Leasingodawca zażąda zwrotu przedmiotu leasingu. Będzie też domagać się natychmiastowej zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat. Dotyczy to nie tylko rat zaległych, ale wszystkich rat przewidzianych w umowie, a więc też tych, które zgodnie z harmonogramem do umowy powinny być płacone dopiero w przyszłości. Żądana kwota powinna zostać pomniejszona o korzyści, jakie firma leasingowa uzyskała wskutek zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu (art. 70915 Kodeksu cywilnego). Uwzględnieniu podlegają korzyści płynące z faktu odzyskania przedmiotu leasingu i jego sprzedaży, oddania w dzierżawę, najem lub zawarcie nowej umowy leasingu. Jeśli zatem po odebraniu maszyny leasingodawca ją sprzeda, to korzyścią podlegającą rozliczeniu będzie uzyskana cena. Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 stycznia 2013 r. (sygn. akt I ACa 836/12), po przedterminowym rozwiązaniu umowy leasingu leasingodawca nie powinien zbywać rzeczy poniżej rzeczywiście możliwej do uzyskania ceny. Pogląd, iż zawsze musi to być wartość rynkowa, należy uznać za zbyt daleko idący, nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że zmuszony będzie sprzedać rzecz poniżej średniej ceny rynkowej. W takiej jednak sytuacji leasingodawca winien wykazać zaistnienie tych okoliczności. W przeciwnym przypadku może narazić się na zarzut nienależytego rozliczenia przedterminowo rozwiązanej umowy leasingu.

www.UmowyCywilnoprawne.pl - Umowa leasingu:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.KodeksCywilny.pl » 
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Kodeks Cywilny - zbiór przepisów prawnych z zakresu prawa cywilnego
Spółki - powstawanie, łączenie, przekształcanie, podział i likwidacja
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.